МВФ пов'язує уповільнення темпів економічного розвитку України в цьому році з блокадою на Донбасі. Тим не менш, очікувалося, що за умови значного прискорення структурних реформ, в 2018 році зростання ВВП складе приблизно 3,5-4%. Але днями Світовий банк розкритикував неефективність реалізації проектів українською владою і погіршив прогноз ВВП України в наступному році до 3,2%. Наскільки правдоподібними є такі прогнози? Де шукати резерви зростання економіки? Про це в матеріалі для видання Апостроф, розмірковує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, президент Гарвардського клубу в Україні, економіст Олег Устенко.
Україна "впала" у 2014-2015 роках кумулятивно на 17%. У 2016 році вдалося відвоювати 2,2% зростання. Це означає, що на 2017 рік Україна досягла приблизно 85% рівня ВВП 2013 року. Очевидно, що країна, яка так багато втратила і якій вдалося дещо піднятися за 2016 рік, повинна була спробувати рости з набагато більшими темпами у порівнянні з рівнем, показаним роком раніше.
Спочатку прогноз на поточний рік становив 3% – цифра, закладена самим Кабміном в Держбюджеті-2017. Прогноз Фонду Блейзера не був таким оптимістичним – 2,5%. Однак після блокади Донбасу і млявого реформування економіки стало очевидним, що прогнози будуть знижені.
За рахунок чого економіка все ж таки буде зростати? В цьому році допоможе дуже плавна висхідна динаміка українських експортних ринків (металургія, хімія, сільське господарство).
Але необхідно пам'ятати, що подібне зростання недостатнє для такої країни як Україна, і в ідеалі воно повинне починатися від 5%. Чому необхідно орієнтуватися саме на цей показник? Тому що саме стільки ми віддаємо тільки за обслуговування зовнішнього боргу. Крім того, існує маса досліджень, які підтверджують тезу, що країни, які могли ефективно боротися з бідністю, якраз і зростали в економічному плані на більше 5% в рік.
Україна – одна з найбідніших європейських країн, що посідає другу сходинку знизу. За нами – тільки Молдова. Але ми поліпшили позицію і опинилися на передостанній сходинці не тому, що стало краще у нас, а тому що в Молдові стало гірше. Але з нинішньою економічною моделлю Україна не зможе показувати зростання від 5%.
Щоб це змінити, потрібно спробувати перейти до так званого інвестиційного зростання. А для цього необхідно поліпшити якість бізнес-клімату в країні. Гроші не йдуть у країни, які як Україна знаходяться на п'ять сходинок нижче інвестиційного рейтингу, згідно Fitch і Standard & poor's. Тому що у нас існують і проблема корупції, і недостатній захист прав власності і неякісна судова влада, і недорозвинена фінансова система .
Тому перегляди прогнозів – це важливо, але не принципово, позаяк вони показують лише, що країна збирається задіяти стару модель зростання, орієнтовану на експорт.