Днями у швейцарському Давосі завершив свою роботу Всесвітній економічний Форум. Подія, яка традиційно дає можливість визначити тенденції економічного розвитку світу в найближче майбутнє, щорічно збирає під одним дахом світових лідерів, передових економістів, експертів та політичних діячів.
Цьогорічний Форум запам'ятається насиченим порядком денним: в рамках Форуму відбулося бл. 400 сесій на різні теми. Крім глобальних економічних та політичних питань, учасники форуму піднімали ряд екологічних та соціальних тем, зокрема теми здорового харчування та дієт, а також проблеми пов'язані з сексуальними домаганнями та рівноправям ЛГБТ спільнот. Втім, головна увага все ж була прикута до економічної проблематики. В цьому контексті цікаво поспостерігати з якими меседжами приїхали на Форум світові лідери, як представники своїх країн використали майданчик Форуму, про що говорили та які заяви робили. Цікаво, ще й тому, що аналіз виступів дає можливість зрозуміти який економічний вектор очікує на світ в найближчий час.
"Хедлайнером" давоського форуму, без сумніву можна вважати президента США Дональда Трампа. Те, що слова лідера найбільшої економіки світу є важливими та великою мірою визначальними, не може викликати особливих дискусій. США продовжує відігравати ключову роль в економічній світобудові, і від того, якими бачать міжнародні економічні відносини США, в цілому залежить економічне майбутнє світу.
Трамп став першим американським президентом з 2000 року, що приїхав на ВЕФ. Доповідь американського президента лунала в стінах форуму 25 січня. За 20 хвилин виступу Трамп розповів про успіхи американської економіки, яка після довгих років стагнації повернулась до зростання, зачепив проблеми вільної торгівлі у світі, та висловив доволі сміливе переконання, що економічне процвітання світу можливе лише за умови економічного благополуччя США.
Окремо американський президент зупинився на інвестиціях в США. Дональд Трамп рішуче закликав міжнародних інвесторів інвестувати в США, зазначивши, що зараз для цього - найкращий момент в історії.
В цьому плані, є сенс порівняти посили Трампа (президента економічно передової країни світу - прим.) з відповідними меседжами українського президента Петра Порошенка (лідера найбіднішої країни Європи - прим.), який на тому ж давоському майданчику назвав минулий рік "роком інвестицій в Україну". Якщо вже зайшла мова про Україну в Давосі, то окрім відзначення "успішності" українських реформ, традиційного мусолення "теми Росії", і нарешті, нових прохань про кредити від МВФ, президент України не сказав світові нічого. Проте ця сумнівна продуктивність буде темою окремих матеріалів.
Бізнес Закарпаття пропонує Вашій увазі повний текст промови Дональда Трампа на Всесвітньому економічному формі в Давосі.
Велике спасибі.
Для мене велика честь перебувати тут, на цьому форумі, де протягом багатьох років збираються лідери в сфері бізнесу, науки, мистецтва, дипломатії та міжнародних справ, щоб обговорити те, як нам досягнути процвітання, безпеки і миру.
Сьогодні я перебуваю тут для того, щоб представляти інтереси американського народу і підтвердити готовність Америки до дружби і партнерства в побудові кращого світу. Як і всі країни, представлені на цьому форумі, Америка сподівається на майбутнє, в якому кожен зможе добитися процвітання і де кожна дитина зможе рости вільною від насильства, злиднів і страху.
За минулий рік ми в США домоглися видатних успіхів. Ми допомагаємо забутим жителям країни, створюємо нові захоплюючі можливості і допомагаємо кожному американцеві знайти свій шлях до американської мрії - мрії про хорошу роботу, безпечний будинок і краще життя для своїх дітей.
Після довгих років стагнації у Сполучених Штатах знову відзначається значне економічне зростання. Фондовий ринок б'є рекорд за рекордом, і після мого обрання він збільшив свої активи більш ніж на сім трильйонів доларів.
Споживча впевненість, підприємницька впевненість і виробнича впевненість досягли найвищого за останні десятиліття рівня.
З моменту мого обрання ми створили 2,4 мільйона робочих місць. Діловий оптимізм у сфері малого бізнесу знаходиться на рекордно високому рівні. Кількість нових заяв на отримання допомоги по безробіттю знизилося майже до мінімального рівня, чого ми не спостерігали вже майже півстоліття. Безробіття серед афроамериканців досягла найнижчого рівня за всю історію спостережень в Сполучених Штатах. Те ж саме стосується і безробіття серед латиноамериканського населення США.
Світ є свідком відродження сильної і процвітаючої Америки.
Я знаходжуся сьогодні тут для того, щоб донести до вас просту думку: зараз дуже вдалий час для того, щоб наймати на роботу, брати в оренду, будувати, інвестувати і рости в Сполучених Штатах. Америка відкрита для бізнесу, і ми знову конкурентноздатні.
Американська економіка, безумовно, є найбільшою в світі, і ми тільки що підписали законопроект про найбільш значне скорочення податків і наймасштабнішу податкову реформу в історії Америки.
Ми в значній мірі скорочуємо податки для середнього класу і малого бізнесу, щоб працюючі сім'ї залишали собі більше важко зароблених грошей.
Ми знизили ставку корпоративного податку з 35% до 21%. В результаті мільйони працівників отримали від своїх роботодавців податкові пільги в розмірі до трьох тисяч доларів. Очікується, що законопроект про зниження податків дозволить підвищити середній дохід американських домогосподарств більш ніж на чотири тисячі доларів.
А найбільша в світі компанія, Apple, оголосила, що поверне отримані за кордоном прибутку в розмірі 245 мільярдів доларів додому, в Америку. Загальний обсяг її інвестицій в економіку Сполучених Штатів складе більше 350 мільярдів доларів.
Зараз ідеальний час для того, щоб перенести свій бізнес, свої робочі місця і свої інвестиції в Сполучені Штати Америки.
Це особливо правильео, тому що ми зробили найзначніше скорочення кількості нормативів з тих, які коли-небудь планувалися. Норматив, регулювання - це приховане оподаткування. У Сполучених Штатах, як і в багатьох інших країнах, бюрократи на посадах, які не є виборними, нав'язують нашим громадянам вбивчі правові норми, спрямовані проти бізнесу і працюючих. При цьому не проводиться ні голосування за цими нормативами, ні їх обговорення в законодавчих органах, і немає ніякої відповідальності.
В Америці з цим покінчено.
Я пообіцяв при введенні кожного нового нормативу скасовувати два старі. У нас виходить, і результати перевершують наші найсміливіші очікування. Замість того щоб при введенні одного нового нормативу скасувати два старих, ми скасували 22 обтяжливі нормативи.
Ми звільняємо наші компанії і працівників (від податких тягарів - ред.), тому вони зможуть процвітати і процвітати як ніколи раніше. Ми створюємо середовище, яке залучає капітал, інвестиції та заохочує виробництво. Америка - це країна для ведення бізнесу, так що приїжджайте в Америку, де ви зможете втілювати нововведення, створювати і будувати.
Я вірю в Америку. Як президент Сполучених Штатів я завжди ставлю Америку на перше місце. Точно так само і лідери інших країн повинні ставити на перше місце свої країни.
Але «Америка - перш за все» не означає «Тільки Америка».
Коли розвиваються Сполучені Штати, розвивається і світ. Процвітання Америки сприяло створенню величезної кількості робочих місць у всьому світі. А прагнення до досконалості, творчість та інновації в Сполучених Штатах привели до важливих відкриттів, які допомагають людям в усьому світі жити більш благополучно і вести більш здоровий спосіб життя.
Подібно до того, як Сполучені Штати проводять внутрішні реформи з метою створення робочих місць і забезпечення економічного зростання, ми також працюємо над реформуванням міжнародної торгової системи для того, щоб вона сприяла загальному процвітанню і заохочувала тих, хто грає за правилами.
Ми не зможемо вести вільну і відкриту торгівлю, якщо одні країни використовують цю систему за рахунок інших. Ми підтримуємо вільну торгівлю, але вона повинна бути справедливою і взаємовигідною.
Тому що несправедлива торгівля в кінцевому результаті завдає шкоди всім нам.
Сполучені Штати більше не закриватимуть очі на несправедливу економічну практику, включаючи масове розкрадання інтелектуальної власності, промислові субсидії і повсюдно поширене державне планування економіки. Ці та інші хижацькі моделі поведінки сприяють деформації глобальних ринків і завдають шкоди компаніям і трудящим - не тільки в Сполучених Штатах, але і у всьому світі.
Як і лідери інших держав, які, як ми сподіваємося, будуть захищати інтереси своїх країн, я як президент Сполучених Штатів завжди буду захищати інтереси нашої країни, наших компаній, наших працівників.
Ми забезпечимо дотримання наших торгових законів і відновимо надійність торгової системи.
Тільки наполягаючи на справедливій і взаємовигідній торгівлі, ми зможемо створити систему, яка працює не тільки для США, але і для всіх країн.
Як я вже сказав, Сполучені Штати готові вести переговори щодо взаємовигідних двосторонніх торгівельних угод з усіма країнами. Це стосується і 11-ти країн, що входять в транстихоокеанське партнерство, які дуже важливі. З деякими з них у нас вже є домовленості. Ми могли б розглянути можливість проведення переговорів і з іншими - окремо з кожною з них або, можливо, з групою, якщо це буде відповідати всім нашим інтересам.
Моя адміністрація також приймає оперативні заходи для відновлення довіри і незалежності Америки іншими способами. Ми знімаємо добровільно введені обмеження на виробництво енергії, щоб забезпечити наших громадян і компанії доступною енергією, а також допомогти нашим друзям у всьому світі в забезпеченні енергетичної безпеки. Жодна країна не повинна бути заручником одного постачальника енергії.
Америка надолужує згаяне - і тепер прийшов час інвестувати в майбутнє Америки. Ми різко скоротили податки, щоб зробити Америку конкурентоспроможною. Ми скасовуємо обтяжливі закони і нормативи рекордними темпами. Ми реформуємо чиновницький апарат, щоб він не був таким роздутим, діяв оперативно, ефективно і відповідав за свої дії. І ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб наші закони належним чином дотримувалися. У нас найкращі в світі коледжі та університети, і у нас найкращі в світі працівники. У нас багато дешевої енергії. Зараз - саме час їхати в Америку.
Ми також вкладаємо значні кошти в американські збройні сили - тому що ми не можемо процвітати, не забезпечивши безпеки.
Щоб зробити світ більш захищеним від режимів-ізгоїв, тероризму і ревізіоністських держав, ми звертаємося до наших друзів і союзників з проханням вкладати кошти в свою власну оборону і виконувати свої фінансові зобов'язання. Для нашої спільної безпеки необхідно, щоб всі вносили свою справедливу частку.
Моя адміністрація пишається тим, що очолила важливу історичну роботу в Раді Безпеки ООН і у всьому світі по об'єднанню всіх цивілізованих держав в рамках нашої кампанії, мета якої - здійснювати максимальний тиск, щоб домогтися перетворення Корейського півострова в без'ядерну зону. І ми як і раніше закликаємо партнерів робити протидію Ірану, який підтримує терористів, і перекрити йому доступ до створення ядерної зброї.
Ми також співпрацюємо з союзниками і партнерами, домагаючись знищення джихадистських терористичних організацій, таких як ІГІЛ. Сполучені Штати очолюють широку коаліцію, яка прагне позбавити терористів контролю над їхньою територією і населенням, перекрити потоки їх фінансування і дискредитувати їх порочну, небезпечну ідеологію. Я радий повідомити, що коаліція по боротьбі з ІГІЛ повернула майже 100% територій в Іраку та Сирії, які колись були під контролем цих вбивць. Щоб закріпити наші успіхи, ми маємо ще багато воювати і працювати. І ми прагнемо зробити все, щоб Афганістан ніколи більше не був притулком для терористів, які прагнуть здійснювати масові вбивства наших громадян. Я хотів би подякувати представленим тут сьогодні країнам, які приєдналися до нас у цій вкрай важливій боротьбі. Ви не просто захищаєте своїх громадян, а й рятуєте життя і повертаєте надію мільйонам людей.
У тому, що стосується тероризму, ми будемо робити те, що необхідно для захисту нашої країни - ми будемо захищати наших громадян і наші кордони.
Ми також зміцнюємо нашу імміграційну систему, щоб забезпечити як національну, так і економічну безпеку.
Америка - це передова економіка, але наша імміграційна система застрягла в минулому.
Ми повинні відмовитися від нашої нинішньої системи ланцюгової міграції, коли мігранти приїжджають цілими сім'ями з усіма родичами. І замість неї ввести бальну систему прийому іммігрантів, згідно з якою новоприбулих будуть відбирати за принципом їх здатності внести свій вклад в нашу економіку, забезпечувати себе матеріально і сприяти зміцненню нашої країни.
Відновлюючи Америку, ми також цілком зацікавлені в розвитку нашого ринку праці. Ми допомагаємо людям, які перебувають у залежному становищі, стати незалежними - оскільки ми знаємо, що найкраща програма по боротьбі з бідністю - це зарплата.
Щоб бути успішними, недостатньо інвестувати в нашу економіку - ми повинні інвестувати в наших людей.
Коли про людей не думають, коли про них забувають - світ розколюється на частини. Тільки слухаючи і відгукуючись на сподівання забутих людей, ми зможемо створити світле майбутнє, дійсно загальне для всіх нас.
Велич країни - це не тільки те, що вона виробляє, а щось більше. Велич країни - це її громадяни: цінності, гордість, любов, відданість і характер людей, які називають цю країну своїм домом.
Починаючи з мого першого міжнародного саміту «Великої сімки» - а потім «Великої двадцятки», Генеральної Асамблеї ООН, самітів АТЕС і СОТ і закінчуючи сьогоднішнім Всесвітнім економічним форумом - моя адміністрація не тільки була присутня на всіх цих заходах. Вона подавала і подає сигнал про те, що всі ми стаємо сильнішими, коли вільні і суверенні держави співпрацюють, прагнучи домогтися загальних цілей і втілити в життя спільні мрії.
В цьому залі присутні видатні особи з усього світу. Серед вас є національні лідери, бізнес-титани, гіганти індустрії і багато хто з найяскравіших умів у багатьох областях.
Ви всі маєте владу і здатні змінювати погляди, перетворювати життя і визначати долі своїх країн. Але крім цієї влади і цього права існують і обов'язки - обов'язок бути відданим народу, працівникам і клієнтам, завдяки яким ви стали тими, хто ви є.
Тому давайте разом приймемо рішення використовувати нашу владу, наші ресурси і наші голоси не тільки для самих себе, але і для наших людей - щоб полегшити їхню долю, вселити в них надію і підтримати їх мрії. Захищати їх сім'ї, людей, поруч з якими вони живуть, їх історію, їх минуле і їх майбутнє.
Саме це ми і робимо в Америці, і результати очевидні. Саме тому у нас відкриваються нові компанії і підприємства, і тому в нашу країну надходять інвестиції. Саме тому рівень безробіття у нас найнижчий за останні десятиліття. І тому майбутнє Америки - світле як ніколи.
Сьогодні я запрошую всіх вас стати частиною цього неймовірного майбутнього, яке ми будуємо разом.
Дякую господарям форуму, спасибі присутнім тут лідерам і новаторам, але найголовніше - спасибі всім працьовитим чоловікам і жінкам, які кожен день виконують свою роботу, роблячи цей світ кращим для всіх. Давайте разом передамо їм привіт і висловимо свою подяку, бо завдяки їм існують і розвиваються наші країни.
Дякую! Хай береже вас Бог! Усіх вас!