Україна є досить залежною від глобальної економіки країною. Якщо взяти структуру української економіки, половина — це експорт. А практично 75-80% експорту — це сировина. Про це в програмі Фінансовий тиждень розповів Анатолій Амелін, директор програми "Економіка" Українського інституту майбутнього.
Експерт підкреслює, що після розпаду Союзу ми з індустріальної республіки перетворилися практично на сировинну.
«Сьогодні ми експортуємо зерно, чорні метали, руди. Якщо взяти динаміку сировинних індексів, і порівняти їх з динамікою українського ВВП, збіг близько 80 відсотків, – каже Амелін. – Тому якщо Україна не буде враховувати тренди, які обговорювалися в Давосі, ми будемо залишатися аутсайдерами».
Експерт впевнений, що у нашої країни повинен бути план розвитку як мінімум на 10-15 років, якого зараз немає.
«Якщо такого плану немає, то країна перетворюється на ресурс для тих країн, у яких такий план є», – відзначає він.
За прогнозом Амеліна, в 2018 році глобальних катаклізмів української економіки чекати не варто, але основним ризиком для нас є зміна сировинних активів на глобальних ринках.
«На них може вплинути різке зростання ставок ФРС, зміцнення долара. В рамках валютного курсу коридор у нас закладено близько 29,5 — 30 грн. Думаю, ми маємо шанс закінчити рік у такому коридорі. Ризики, які в нас є, стосуються виплат за зовнішніми зобов’язаннями: обслуговування та погашення боргів. Звичайно, сума виплат у валюті може бути критично великою, що в свою чергу відіб’ється на девальвації і на добробуті українців в цілому. Але Україна може уникнути ризиків, провівши ефективну реструктуризацію боргів і залучаючи інвестиції», – резюмує експерт.