Всесвітній економічний форум закінчив свою роботу, залишивши широке поле для роздумів. Каталізатором для цих самих роздумів стала своєрідна заочна полеміка між Дональдом Трампом з одного боку та лідерами ключових країн ЄС - канцлером Німеччини Ангелою Меркель та президентом Франції Емануелем Макроном - з іншого. Полеміка, яка точно не сприятиме стабільності світової економіки в найближчий час, може стати каменем спотикання для міжнародно-економічних відносин в майбутньому.
Суперечка - заочна. Макрон та Меркель озвучили своє "звернення до Давосу" задовго до прибуття Трампа на Форум. У свою чергу Трамп, завляючи про економічне благополуччя Америки від якого залежить світова економіка, точно не зустрів серед слухачів у залі уважних очей своїх колег. Меркель та Макрон не залишились слухати виступ американського президента, формально пославшись на термінові справи вдома. Чи це випадковість або ж демонстративне алаверді для очільника Білого дому - гадати не будемо.
Одне можна сказати точно: риторика Трампа та лідерів ЄС кардинально відрізняється. Що це означає? Як мінімум те, що одним фронтом проти економічних пертрубацій світу глави передових держав іти не будуть. Позиції надто розходяться. І якщо згадати минулорічний виступ в Давосі лідера другої економіки світу Сі Дзіньпіна, згадати за яку економічну політику виступає російський президент Володимир Путін, можемо зробити висновок, що у світі найблищим часом на якісь консолідовані та уніфіковані правила гри очікувати не варто.
Судіть самі.
І Меркель і Макрон у своїх промовах на Форумі піддали критиці протекціоністську політику США. І це попри те, що обидва виступали до "протекціоністської" промови Трампа.
За словами німецького канцлера, роз'єднаність не сприяє просуванню вперед.
"Ми вважаємо, що слід співпрацювати, що протекціонізм - невірний шлях", - заявила глава уряду ФРН.
На її думку, спірні питання потрібно вирішувати з урахуванням думки різних сторін, а не в односторонньому порядку, що тільки сприяє роз'єднанню і протекціонізму.
Також Меркель вказала на необхідність тісної співпраці країн ЄС у зовнішньополітичних питаннях. "Ми повинні взяти свою долю у власні руки. Єдина європейська зовнішня політика ще недостатньо сформувалася", - підкреслила вона. Канцлер Німеччини пояснила таку потребу тим, що велика частина глобальних конфліктів "відбувається перед нашими дверима", навівши як приклад конфлікт в Сирії.
Французький президент вирішив не відставати від своєї німецької колеги і продовжив заочну полеміку з Дональдом Трампом. Спочатку в жартівливій манері.
«Судячи по погоді, а на форумі холодно, головний борець з глобальним потеплінням ще не приземлився», - сказав Макрон, очевидно, згадуючи нещодавний гучний вихід США із Паризької кліматичної угоди.
Та надалі, говорячи про серйозні речі, Макрон вже виступав відповідно. Почав з проблем освіти
"Світ змінився. Нам потрібно менше рук і більше розуму", – сказав французький президент. За його словами Франція планує інвестувати $15 млрд в освіту і $10 млрд в науку в найближчі 5 років.
Далі був солідний перелік інших внутрішньополітичних планів. Зокрема, Макрон планує досягнути більшої гнучкості у бізнес-середовищі. Для цього, за його словами, потрібно викорінювати бюрократію та уникнути нестримної оптимізації податків. Говорячи про клімат, французький президент заявив, що з 2021 р. Франція повністю відмовиться від теплоелектростанцій, а "новий Шовковий шлях з Європи в Китай буде зеленим, а не вугільним"
Та прихований меседж для Білого дому Макрон приберіг на кінець. За його словами, зростання економіки в окремо взятій країні не вирішить проблем глобалізації. Потрібен спільний підхід, який він хоче запропонувати світові на прикладі більш конкурентноздатної та інноваційної Франції, де, однак, не забувають про людей, які відстали від глобалізаційних процесів.
Французький лідер також переконаний, що для для вирішення економічних проблем потрібна сильна об'єднана Європа.
«Європа змушена грати роль партнера з Китаєм і США. Якщо ми хочемо уникнути фрагментації світу, нам потрібна більш сильна Європа. Нам потрібна десятирічна стратегія, щоб зробити Європу зеленою, науковою і політичною силою. Ми повинні плекати більше амбіцій про об'єднану Європу. Я не наївний, ми не будемо будувати щось амбітне в 27. Але ми повинні змінити нашу методологію, а не чекати, коли всі навколо вирвуться вперед. Ті, хто не хоче рухатися вперед, не повинні заважати амбітній більшості» - резюмував Макрон.
Тож що ми маємо? США - за партнерські відносини, але відносини ці повинні будуватись на умовах "дядька Сема": без особливих об'єднань, з кожною країною окремо і, що важливо, пріоритетною роллю США як головного чинника економіного процвітання світу. Франція та ФРН - за ущільнення зовнішньоекономіних зв'язків через посилення ролі міждержавних об'єднань, на кшталт ЄС.
В принципі політика і одних і інших - розсереджена і різнопланова, але не нова. Тож, якоїсь нової якості в міжнародній економіці, очікувати не доводиться. А є ще Росія. Є КНР. Є інші економічні гіганти. Все вказує на плавно зростаючу економічну нестабільність. Як це буде - покаже час.