Нобелівську премію миру-2018 присудили Денісу Муквеге та єзидці Наді Мурад за їхні зусилля з припинення сексуального насильства, як зброї війни і збройних конфліктів. Про це Норвезький Нобелівський комітет оголосив в ході спеціальної прес-конференції в Осло.
Гінеколог Денис Муквеге присвятив значну частину своєї роботи, як медик, допомозі жертвам сексуального насильства в Демократичній Республіці Конго. У 1999 році він зі своєю командою побудував лікарню Панзі у місті Букаву і почав надавати допомогу тисячам пацієнток, які постраждали в ході громадянської війни.
Надя Мурад сама стала жертвою сексуального насильства під час збройного конфлікту з терористичною організацією ІДІЛ. Вона разом з іншими єзидами мешкала на півночі Іраку в селі Кочо, яке в серпні 2014 року було атаковане ІДІЛ. Сотні людей тоді було вбито, а дітей і жінок захопили в рабство. Мурад стала однією з приблизно 3 000 постраждалих в ході конфлікту єзидських жінок. Вона провела в полоні дев'ять місяців, втекла і почала боротьбу з секс-насильством на війні. У віці 23 років вона була названа послом доброї волі ООН в сфері боротьби за гідність потерпілих від торгівлі людьми.
Сума премії цього року дорівнює 9 мільйонів шведських крон, що приблизно еквівалентно 1,1 мільйона американських доларів.
Першими нагороду за 2018 рік отримали американець Джеймс Еллісон і японець Тасуку Хондзьо, котрі розробили два підходи до імунотерапії раку, яку вже успішно застосовують на практиці. Крім того, стали відомі імена лауреатів в області фізики – це Артур Ашкін (США), а також Жерар Муру (Франція) і Донна Стрікланд (Канада). Вони проектували лазери, які використовуються в науці, медицині та побуті, а також відкривають великі перспективи для подальших досліджень. Оголошені імена лауреатів і в області хімії – Френсіс Арнольд (США), Джордж Сміт (США) і Грегорі Вінтер (Великобританія). Вони досліджували механізми спрямованої еволюції і методи генної інженерії, що дозволяють створювати хімікати з мінімальною шкодою для екології, розробляти нові матеріали та види палива, а також виробляти нові типи ліків, у тому числі від аутоімунних хвороб і раку. Премія в області літератури в цьому році була скасована через скандал у відповідному комітеті.
Нагадаємо, в 2017 році лауреатом Нобелівської премії миру стала Міжнародна кампанія за усунення ядерної зброї ICAN. За рік до цього нагороду отримав президент Колумбії Хуан Мануель Сантос, за зусилля з припинення більш ніж 50-річної громадянської війни в країні. До нього нагороди був удостоєний Квартет національного діалогу Тунісу з формулюванням "за вирішальний внесок у становлення плюралістичної демократії в Тунісі в результаті "жасминової революції" 2011 року". А у 2014 році престижну премію розділили борці за права дітей – Малала Юсуфзай з Пакистану і Кайлаш Сатьярті з Індії. Юсуфзай відзначили за її внесок у боротьбу за право пакистанських дівчаток на освіту, а Сатьярті – за боротьбу проти експлуатації дитячої праці.
Джерело @ За матеріалами 112.ua