В рамках соціального діалогу між Обласним об’єднанням організацій роботодавців «Закарпаття» та Управлінням Держпраці у Закарпатській області склались тісні, надійні та партнерські взаємовідносини. ОООРЗ представлене в складі Громадської ради та Колегії при Управлінні Держпраці у Закарпатській області.
Спільними зусиллями проводяться комплексні заходи, метою яких є роз’яснення найманим працівникам переваг легального працевлаштування, роботодавцям – відповідальності за порушення вказаного сегменту трудових правовідносин, а також реагування на факти використання не задекларованої найманої праці.
З чого розпочинаються трудові відносини?
Конституцією України визначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням гарантований соціальний захист громадян за рахунок страхових внесків (з 01.01.2011 - єдиного соціального внеску).
Трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.
Як повідомити фіскалів?
Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів.
– засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
– на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
– на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.
Переваги трудового договору для найманого працівника
Укладення трудового договору гарантує захист трудових прав найманого працівника на:
- своєчасне отримання заробітної плати;
- виплату заробітної плати у розмірах не нижче визначених чинним законодавством;
- оплату лікарняних листів;
- отримання оплачуваної відпустки у гарантованому законодавством розмірі;
- дотримання нормальної тривалості робочого часу (з розрахунку 40 годин на тиждень);
- оплату роботи у святкові та неробочі дні у подвійному розмірі;
- оплату роботи у нічний час (не нижче 20% тарифної ставки, окладу за кожну годину);
- виплату допомоги при травмуванні у разі нещасного випадку на виробництві тощо.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість – це діяльність громадян, пов’язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм дохід у грошовій або іншій формі. Переваги легальної зайнятості обумовлені, зокрема, правами та гарантіями, передбаченими чинним законодавством України:
- загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
- страхування на випадок безробіття;
- від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
- у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Право на забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням мають застраховані особи, тобто особи, які, на законних підставах належать до категорії зайнятого населення та на користь яких сплачуються страхові внески до страхових фондів. Це право гарантується саме за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.
Наслідки нелегальної праці для сторін
Для роботодавця нелегальна праця може обернутись нестабільністю його діяльності, плинність кадрів зумовить необхідність постійного навчання нових працівників, відсутність відповідальності працівника, можливість безкарного заподіяння матеріальної шкоди, шкоди діловій репутації, неналежне виконання трудових обов'язків.
Для найманого працівника неоформлені трудові відносини теж несуть нестабільність щодо можливого припинення трудових відносин у будь-який час і без належного обґрунтування, повну відсутність соціальних гарантій, передбачених державою для найманих працівників і у майбутньому – мізерні пенсії.
Переваги для роботодавців
Однак, роботодавцям використання легальної праці також приносить певні переваги:
- офіційно працевлаштовані працівники – це згуртований, злагоджений колектив із постійних, надійних, творчих та ініціативних особистостей, в якому всі працюючі спрямовуватимуть свої зусилля на покращення кінцевого результату роботи і збільшення прибутків;
- гарантія матеріальної відповідальності працівника, праця якого передбачає обслуговування грошових, товарно-матеріальних цінностей та ін.;
- трудова дисципліна;
- можливість у судовому порядку відстоювати свої порушені права та законні інтереси;
- можливість скористатися механізмом відшкодування державою витрат роботодавця по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за кожного офіційно працевлаштованого працівника.
Замість висновку
Підсумовуючи, офіційне оформлення працевлаштування є, в першу чергу, гарантією соціального захисту найманих працівників, кадрової стабільності та налагодженої роботи усіх учасників трудового процесу з метою досягнення позитивного результату. Водночас, для роботодавця - це і позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутків.
Валентина Непійпова
юрист, уповноважений представник ОООРЗ