В Новий рік з новими розмірами штрафів! Обласне об’єднання організацій роботодавців «Закарпаття» звертає Вашу увагу на збільшення розмірів фінансової відповідальності роботодавців за порушення трудового законодавства з 01 січня 2019 року.
Щодо повноважень інспекторів Держпраці
З 05 жовтня 2018 року розпочались комплексні перевірки за участю ДФСУ, ПФУ, Держпраці, Нацполіції та інших центральних органів виконавчої влади, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 р. №649-р. Вказані перевірки переслідують основну мету - виявлення не оформлених працівників та зарплати «в конвертах».
Інспектори Держпраці при наявності службового посвідчення та без попереднього повідомлення про перевірку без перешкод мають право:
ü на проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин самостійно у будь-який час доби приходити на будь-які виробничі, службові, адміністративні приміщення об’єкту інспектування, в яких використовують найману працю;
ü знайомитись з будь-якими книгами, регістрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, які містять інформацію / відомості з питань які є предметом інспекційного відвідування, отримувати завірені об’єктом інспектування копії документів та виписки;
ü одноосібно або у присутності свідків задавати питання керівнику підприємства або працівникам, які стосуються законодавства про працю, отримувати по вказаним питанням усні або письмові пояснення.
Крім наданих інспекторам Держпраці повноважень, за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю чи/або створення перешкод у її проведенні роботодавець несе відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, а це 11 169 грн. (з 01.01.2019 р. – 12 519 грн.)
За що ж можуть штрафувати роботодавців?
При виявленні порушень трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, будуть нести фінансову відповідальність за наступні порушення:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
- оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
- виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску;
- за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі;
- за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.
На замітку кадровикам
Незнання закону – не звільняє від відповідальності. Правильне оформлення наказів про прийняття працівників на роботу захистить роботодавця від штрафу у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, за можливе визнання наказу недійсним (з 01.01.2019 р. – 125 190 грн.)
Звертайте увагу на календар. Навіть якщо наказ оформлений правильно, але підприємство несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення коштуватиме підприємству 1 мінімальну заробітну плату (з 01.01.2019 р. – 4173 грн.)
Біда не ходить одна. Крім фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства, статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення України передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн. до 17 000 грн.) за фактичний допуск працівника без трудового договору.
Отже, за порушення законодавства в сфері трудових відносин передбачена фінансова відповідальність для підприємства і адміністративна відповідальність для керівника підприємства.
Як зростуть штрафи у 2019 році?
Куди підуть штрафи?
Верховна Рада України ухвалила зміни до ст. 64 Бюджетного кодексу, за якими адміністративні штрафи та інші штрафні санкції, що накладають виконавчі органи місцевих рад, зараховують до відповідних місцевих бюджетів.
Тобто, штрафи за порушення законодавства про працю у 2019 році будуть зараховувані до відповідних бюджетів місцевого самоврядування.
Валентина Непійпова
юрист, уповноважений представник ОООРЗ