П’яте ювілейне нагородження Ордену Марії Терезії пройшло в Ужгороді як завжди елегантно, видовищно, змістовно.
В улюбленому городянами сквері Марії Терезії: музиканти та ефектна група мажорет Ужгородського музичного коледжу ім. Д.Є.Задора, багатократні чемпіони світу зі сучасної хореографії – студія сучасного танцю «Бліц», засновники Ордену – родина Панових, нащадки славетної династії – Шандор та Герта Маргарет фон Габсбург-Лотрінген, королівський ескорт у історичних видовищних костюмах, кавалери Ордену Марії Терезії –Олена Камінська, Валентин Штефаньо, Василь Рябич, Олександр Дзембас в клубних костюмах, ужгородці, гості міста, численні представники ЗМІ. Неповторна атмосфера та дух європейськості в європейському місті.
У вступному слові фундатор-розпорядник Ордену Марії Терезії Ален Панов зазначив, що заснований у 2015 році Орден Марії Терезії мав на меті відзначення ужгородців і закарпатців, які своєю систематичною працею внесли особливий вклад в розвиток міста і краю, та об’єднання особистостей, які є точками зростання Закарпаття та вже сьогодні творять його історію. «Все в наших руках: ми самі повинні робити позитивні зміни, а не чекати їх від влади або когось ще.», – зазначив Ален Панов.
З 2016 року Орден взяли під патронат Шандор та Герта Маргарет фон Габсбург-Лотрінген. Ерцгерцог Шандор фон Габсбург-Лотрінген відзначив, що Марія-Терезія є символом розвитку і позитивних перетворень, толерантності та взаємоповаги, які є актуальними і в сучасному світі, зокрема на теренах Європи. «Ініціативи родини Панових є промовистим прикладом поваги до спільної європейської історії та реальної діяльності на благо суспільства», – додав нащадок славетної династії.
Церемонія продовжилась традиційним нагородженням. П’ятим кавалером Ордену Марії Терезії став Йосип Бартош – керівник і реставратор чинадіївського замку Сент-Міклош, відомого як закарпатська «фортеця кохання» – за багаторічну працю з порятунку історичної пам’ятки середньовіччя.
За словами номінанта, замки завжди відігравали не лише фортифікаційну функцію, але були і центрами культури, освіти, медицини, мистецтва, врядування і загалом розвитку людства, тому їх відродження означає відродження європейськості Закарпаття. «Надзвичайно приємно, що така робота відзначена родиною Панових та прямих нащадків Марії Терезії – ерцгерцогів Шандора та Герти фон Габсбург-Лотрінген», – сказав п’ятий кавалер Ордену Марії Терезії.
Оскільки цього року церемонія ювілейна, організатори прийняли рішення вручити також дві спеціальні відзнаки.
Місту Ужгород присуджено спеціальну відзнаку за відновлення на рівні кращих зразків європейських міст площі Шандора Петефі. Від імені всіх містян її отримав міський голова Богдан Андріїв, який подякував за визнання роботи міської ради з оновлення фасадів, дахів, заміни всіх підземних комунікацій і покриття площі Шандора Петефі, та наголосив, що ця площа – приклад якісних змін, які будуть продовжуватися в історичній частині Ужгорода; зокрема цього року планується відновлення найстаршої вулиці Капітульної та площі Театральної.
За промоцію Закарпаття у світі спеціальною відзнакою також нагородили один із найупізнаваніших ювелірних брендів в Україні Kochyt та його засновників – братів Кочутів. «Наш бренд – це командна гра. Неочікувано, що нас так швидко помітили і відзначили незаангажованою, аполітичною і знаковою нагородою.», – зазначив співзасновник бренду Юрій Кочут.
Несподіванкою наприкінці заходу стало вручення подяки імперського двору та австрійського уряду родині Панових за підтримку історичних та культурних зв’язків між Україною та Європою.
Заключним акордом церемонії стало солодке частування від відомого кондитерського дому «Штефаньо».
Для довідки: Орден Марії Терезії – громадська організація, заснована 27 березня 2015 року в місті Ужгород родиною Панових.
Кавалери Ордену: Олена Камінська, 2015 рік, Валентин Штефаньо, 2016 рік, Василь Рябич, 2017 рік, Олександр Дзембас, 2018 рік, Йосип Бартош, 2019 рік.
Відповідно до статуту Ордену рішення про присудження нагороди приймається Сенатом Ордену. Процедура присудження, хід обговорення та розподіл поданих голосів не підлягають розголошенню.
Джерело @ Закарпатський Кореспондент