Оптимізувати банкнотно-монетний ряд планують таким чином, щоб залишилося шість номіналів монет (10, 50 коп, 1, 2, 5, 10 грн) і шість номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500, 1000 грн).
Тобто номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12, що в цілому відповідає реаліям провідних світових країн, відзначають в НБУ.
За словами економіста Бориса Кушнірука, страх українців певною мірою обгрунтований. Щоправда, до мільйонів в гаманцях, як це було в 90-ті роки, справа все ж таки не дійде.
“Я розумію логіку виведення монет з обігу, враховуючи витрати на їх виготовлення і їх цінність для населення. Хоча, за класикою, це неминуче призводить до того, що ціни рухаються в бік підвищення. Ніхто в бік зменшення не визначатиме ціну товару, а будуть в бік підвищення”, – зазначив Кушнірук.
Він навів як приклад США, де монета номіналом в 1 цент (пенні) досі є засобом платежу.
“У тих же США залишаються пені в обігу, незважаючи на те, що для США це виглядає смішно. Вони утримують цінові показники в межах, зокрема, і розрахунків у пені”, – сказав Кушнірук.
Введення купюри номіналом 1000 гривень, яке НБУ обгрунтував, в тому числі, зростанням середньої зарплати, створює ризики збільшення обсягів нелегальних розрахунків, говорить експерт.
“Бабусі, яка отримує пенсію в 3000 грн, три 1000-гривневі купюри не потрібні. І більшості пересічних громадян теж. Вони стають вигідними для людей, які, по-перше, ховають свої реальні статки, реальні доходи і розраховуються готівкою, або для тих, хто розраховуються купюрами великого номіналу в неофіційному режимі”, – зазначив Кушнірук.
Джерело @ Finance.ua