Світовий банк (СБ) запропонував Кабінету міністрів України створити Агентство часткового гарантування кредитів. Передбачається, що воно дозволить малим і середнім сільгоспвиробникам отримувати фінансування на придбання полів після запуску ринку землі, який очікується в 2020 році.
"Часткове гарантування кредитних внесків найкращий варіант для України", – заявив провідний фахівець фінансового сектора СБ Ваге Варданян. За підрахунками СБ, до кінця жовтня цього року можна встигнути розробити і узгодити документацію для запуску компанії, створити компанію – в жовтні-лютому 2019 року.
Варданян зазначив, що щонайменше, половина країн світу впровадила державні часткові гарантії (ЧГ) як спосіб полегшити доступ до кредитів. Крім цього, є практика створення спеціалізованих ЧГ саме для сільського господарства, наприклад, в Мексиці та Колумбії. Директор СБ у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен підкреслила, що такі агентства у всьому світі є державними.
Для отримання ЧГ фермер звертається за позикою в банк, який аналізує заяву і визначає потребу в частковому гарантуванні. Після цього банк звертається в агентство, де перевіряють критерії відповідності і здійснюють аналіз ризиків, а далі надають часткову кредитну гарантію. За видачу гарантії Агентство отримує комісійну оплату від банку.
За даними СБ, для часткового гарантування витрат фермерів на покупку землі необхідно близько 500 млн доларів. При цьому, гарантувати пропонується до 50% суми позики. Як правило, гарантії надаються не більше ніж на сім років. Цінова політика повинна покривати ризики, адмінвитрати і гарантувати фінансову стійкість ЧГ (орієнтовно 1,5-2,5% на рік). Максимальна кредитне плече – 1:4.
Як зазначила міністр фінансів Оксана Маркарова, Мінфін відпрацьовує всі можливі інструменти підтримки агробізнесу, в тому числі і створення Агентства часткового гарантування.
"Якщо у нас будуть міжнародні партнери, які будуть готові дофінансувати Фонд разом з державою, тоді опція його створення стає більш пріоритетною, тому що ми зможемо швидше зібрати ресурс, якщо тільки на держрезерви – то є кілька опцій. Якщо йти за повною процедурою створення фонду, то це не швидкий процес", – розповіла Маркарова.
У свою чергу, директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук заявив, що ідея створення в Україні Фонду часткового гарантування обговорюється вже більше року і Нацбанк її підтримує.
Мораторій на продаж земель с/г призначення був введений в 2001 році, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. Відтоді його щороку подовжують. Останній раз закон про подовження мораторію підписав п'ятий президент України Петро Порошенко в лютому-2019 (документ діє до лютого 2020 року).
Якщо у Верховній Раді й вирішать зняти мораторій, ситуацію це не змінить, тому що парламент спочатку повинен розглянути і прийняти закон "Про обіг земель", який врегулював би всі аспекти продажу ділянок. Зараз такий закон перебуває лише на стадії розробки й обговорення.
Джерело @ Сьогодні