Парламентський комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності завершує доопрацювання до другого читання законопроекту № 3555 «Про фінансову реструктуризацію».
Цей законопроект, у разі його прийняття, на три роки вводить єдиний механізм добровільної фінансової реструктуризації боргів компаній і їх досудової санації.
В цілому, ідею проекту підтимує весь парламент, проте до окремих норм висуваються претензії.
Законопроект передбачає створення міжвідомчої наглядової ради, до якої увійдуть представники Нацбанку, Мінфіну і МЕРТ. Банкіри побоюються, що держава буде перешкоджати веденню бізнесу.
«Бізнес повинен сам розібратися з боргами, і це треба вирішувати на громадському рівні. Якщо стежити за цим будуть тільки органи державної влади, то банкам в цьому процесі робити буде нічого. Тому повинні бути збалансовані інтереси влади та бізнесу », - говорить член наглядової ради ПриватБанку Віктор Лисицький.
«Реакція ринку на те, що в раді будуть тільки держоргани, негативна. Законопроект створений для зменшення ролі держави в цьому процесі, тому не можна набирати арбітрів виключно з держорганів », - підтримала критику координатор комітету з питань захисту прав кредиторів Незалежної асоціації банків України Інна Багатих.
В результаті було вирішено доповнити раду представниками банківських та бізнес-асоціацій.
Термін мораторію на виконання боржником вимог кредиторів складе до 180 днів, хоча спочатку пропонувався строк не більше 120 днів.
«За такий короткий термін провести аудит просто фізично неможливо», - заявив народний депутат Максим Поляков. Нацбанк висловився проти цієї ініціативи.
«120 днів цілком достатньо. Ми не хочемо, щоб цей процес затягувався », - сказала в.о. заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Однак позиція регулятора не була почута, і депутати залишили норму про надання мораторію на 90 днів з можливістю продовження ще на три місяці.
Обговорювалося і питання видачі боржникам нового фінансування. Депутати запропонували, що якщо кредитний комітет прийде до такого рішення, то зобов'язання з видачі кредиту кожен з кредиторів повинен брати добровільно.