Що саме мотивує українців починати власний бізнес і які проблеми та перешкоди саме вони бачать сьогодні в українській економіці? Відповідне дослідження було проведено в рамках проекту компанії з маркетингових досліджень TNS та Національної ради реформ «Моніторинг сприйняття прогресу реформ».
Більшість опитаних, вважають, що в ТОП мотивуючих факторів входять: прозора та зрозуміла система оподаткування (76%), зниження корупції (74%), зниження податкового тиску (72%) та стабільна національна валюта (70%).
Більшість опитаних, які мають зараз свій бізнес, вказують, що труднощами в процесі ведення бізнесу є нестабільність валюти, низька платоспроможність покупців та високе податкове навантаження. Переважна більшість респондентів, які не мають зараз своєї справи, також вказали ці три проблеми як ключові для бізнесу в Україні.
Але є значна різниця у розумінні перешкод для бізнесу між цими двома категоріями опитаних. Так, 64% тих, хто не має зараз бізнесу вважають проблемою тиск з боку контролюючих органів, 63% — правова незахищеність бізнесу, 36% — складні митні процедури, а 34% — недоступність кредитування. У той же час, власники бізнесу не дуже розподіляють таку думку, серед них вдвічі менше тих, хто згоден, що тиск з боку контролюючих органів є проблемою (30%), а складні митні процедури помічають лише 13% бізнесменів.
Опитування проводилось методом он-лайн опитування з 4.04.2016 – 14.04.2016. Географія дослідження — вся Україна (крім АРК), міське населення, чоловіки і жінки у віці 18-55 років. Вибірка 1000 респондентів, квотна за статтю, віком, регіоном і розміром населеного пункту.
Довідка:
Проект «Моніторинг сприйняття прогресу реформ» був ініційований проектним офісом Національної ради реформ у вересні 2015 року з метою більш повного відображення прогресу реформ. Відповідно до концепції проекту вимірювання громадської думки по загальних запитаннях довіри до органів влади, поінформованості та помітності прогресу реформ здійснюється щомісячно. Крім того, кожного місяця відбувається більш глибоке опитування респондентів по трьох з вісімнадцяти пріоритетних реформах.